تبلیغات
وبلاگ دوست داران تن تن و میلو - شخصیت کاپیتان هادوک
وبلاگ دوست داران تن تن و میلو
....بهترین وبلاگ درباره تن تن در ایران....
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 8 شهریور 1389 توسط محمدرضا غلامی

نام کاپیتان هادوک

هادوک (به فرانسوی Haddock) نام خانوادگی و آرشیبال (Archibald) نام کوچک اوست.(نام کوچک کاپیتان فقط در ماجرای تن تن و پیکاروها بکار رفته است.) او از اصلی ترین شخصیت ها در ماجراهای تن تن و میلو است. بدون شک او بعد از میلو، بهترین دوست تن تن است. هادوک یک کلمهٔ فرانسوی است که ریشه‌ای انگلیسی دارد. این کلمه نام نوعی ماهی روغنی است که معمولا ً بصورت دود داده شده مصرف می شود. این ماهی در هر دو طرف اقیانوس اطلس پرطرفدار است.کاپیتان هادوک به گرگ پیر دریا نیز ملقب است.

سن

اولین رویارویی شخصیت کاپیتان هادوک با تن تن ، یا به عبارتی اولین ظهور هادوک در ماجراهای تن تن ، در 9 ژانویهٔ سال 1941 و در صفحهٔ 4 ضمیمهٔ جوانان مجلهٔ بعد از ظهر رخ داد.(ماجرای خرچنگ پنجه طلایی) از آنجا که شخصیت های داستانی سن و سال واقعی ندارند ؛ پس نمی توان سن دقیقی را برای این کاراکتر تخمین زد ؛ در ضمن خود خالق هادوک - هرژه - هم دربارهٔ سن او سکوت اختیار کرده است.

شغل

همانطور که تن تن در اصل یک خبرنگار است ، کاپیتان هادوک هم در اصل یک دریانورد ارتشی است و سال های زیادی را در دریا ها سیر کرده و همیشه و همه جا با روحیهٔ آتشینی که دارد ، آمادهٔ ماجراجویی است.مدتی بعد ، یعنی زمانی که کاپیتان بازنشته می شود ، در قصر مولنسار – که در گذشته متعلق به آباء و اجدادش بوده است – سکنی می گزیند.(ماجرای گنجهای راکهام سرخ) با اینکه او در این دوره از زندگی خود شیک و مدرن شده است ، اما هنوز هم عادات قدیمی یک دریانورد کهنه کار را دارد ، عاداتی که شخصیتی محبوب از او بوجود آورده است.

شخصیت

هادوک همواره بعنوان یک فرد تندخو شناخته شده است ؛ اما در ورای کاراکتر ظاهراً خشن او ،انسانی مهربان وجود دارد. در ماجراهای تن تن او همیشه آمادهٔ یاری رسانی به افراد ضعیف و نیازمند کمک است و از این لحاظ به تن تن شباهت دارد. کاپیتان آمیخته‌ای از خشم و مهربانیست ، شخصیت او یک متناقض نمای ادبی هنری را به نمایش می گذارد.او فردی است دم دمی مزاج که مطابق با هر شرایطی نظرش تغییر می کند و رفتاری متغییر دارد. با نظر دقیق بر این کاراکتر می توان تضاد های شخصیتی او را تمیز داد. تضاد هایی از قبیل خشم و مهربانی ، مدرنیته و سنت ، و ... که مطمئناً بار سنگینی از رایحهٔ ظریف طنز ماجراهای تن تن را به دوش می کشد.

خانواده

در سری ماجراهای تن تن فقط از دو عضو خانوادهٔ او را سخن به میان آمده است. اولی مادر اوست که کاپیتان در هنگام اولین رویارویی اش با تن تن ، مدام او را صدا می زند ، و دیگری جد پدری اوست ، کسی که شباهت فراوانی با هادوک دارد و یک شوالیهٔ متعصب است. او دریانوردی است که به لویی چهاردهم (معروف به پادشاه آفتاب) خدمت می کرده است.

خصوصیات بارز

صرف نظر از خصوصیات ظاهری مانند: " کلاه ، ریش ، پیپ ، پلیور و ..." که چیزهایی معمول است ، اصطلاحاتش جنبه‌ای خاص دارد. ناسزا گویی های او جذاب و نمکین است است. مطمئنا ً یکی از دلایل محبوبیت این کاراکتر کمیک ، فحش های وقت و بی وقت اوست که در هنگام عصبانیت و دلخوری ، بصورت مسلسل وار جاری می کند.البته هیچ یک از تکه کلام های او زشت و زننده نیست و تمام آن ها برگرفته از فرهنگ لغات است. یکی از خصوصیات منحصر به فرد کاپیتان هادوک این است که هیچگاه لب به آب نمی زند. او همواره تشنگی خود را با انواع مشروبات الکلی برطرف می کند و هیچ نوشیدنی ای را به ویسکی ترجیح نمی دهد. کاپیتان هادوک عاشق ویسکی است.

هادوک ، یک قهرمان

در ماجراهای تن تن ، هادوک فردی است که همیشه آمادهٔ فدا کردن جان خود برای نجات زندگی دوست جوانش - تن تن - است و این مساله در ماجرای تن تن در تبت بطور مشخص ملاحظه می شود. او مردی شجاع ، اما دست و پاچلفتی است ؛ درست مانند دوقلو نماهای معروف ماجراهای تن تن ( دوپون ها ) ، همیشه بدشانسی می آورد و انواع حوادث ناگوار برایش رخ می دهد.

دوستان

از شخصیت های ماجراهای تن تن می توان به چستر ،دوست قدیمی کاپیتان ، اشاره کرد. او دریانوردی با موهای قرمز و سبیل های پرپشت است که بیش از بیست سال از عمر خود را در دریا ها سپری کرده است . وقتی چستر و کاپیتان با هم روبرو می شوند ، تشریفات مخصوص به خود را دارند. آن ها سلام عجیب و غریبی دارند که فقط مخصوص آن هاست و حتما ً باید این اعمال را هنگام رویارویی اجرا کنند.( ماجرای ستاره ی اسرار آمیز )

عشق و عاشقی

می توان کاپیتان هادوک را از جهاتی احساساتی خواند ، اما نه احساسات عاشقانه.در یکی از ماجراهای تن تن مجله‌ای به نام پاریس فلش خبری تحت این عنوان به چاپ رسانده بود : "کاپیتان هادوک ، گرگ پیر دریا ، با بلبل میلانی ازدواج کرد." که ظاهراً این خبر ، کاپیتان را بسیار عصبانی و پریشان می کند و...(ماجرای جواهرات کاستافیور)

و سرانجام

تندخویی های هادوک ، نعره‌هایش ، دم دمی مزاج بودنش ، دست و پا چلفتگی و بد بیاری هایش ، شجاعتش و تمام خصوصیات بد و خوبش، در قلبی پاک و شجاع نهفته شده است و همین پارادوکسهاست که چنین محبوبیتی به این شخصیت داستانی بخشیده است.

اصطلاحات کاپیتان هادوک

 • دزد دریایی!
 • لعنت بر شیطون!
 • لعنت خدا بر شیطون!
 • لعنت بر فرق شیطون!
 • لعنت به غوزک پای شیطون!
 • گاریچی!
 • گاریچی ناشی تو رو چه به کشتی!
 • الاغ سوار!
 • راهزنا!
 • جانور!
 • مضحک قلمی!
 • کلنگ تهِ مرداب!
 • بی‌بُتهٔ بی‌خاصیت!
 • خدا غضبت کنه!
 • کله پوکا! (معمولاً در حال صدا کردن دوپونت و دوپونت)

البته اصطلاحات مذکور در ترجمهٔ فارسی کتاب های تن تن در انتشارات یونیورسایل استفاده شده است که حاصل ترجمهٔ آقای خسرو سمعی است و معنای دقیق اصطلاحات کاپیتان چیزی غیر از اینهاست که بعضاً معادل فارسی ندارند.مثلا ً تکه کلام های اصلی کاپیتان در متون فرانسوی اصطلاحات : "Mille million de mille sabords" و " Tonnerres de brest " می باشند که معادلی فارسی برای آنان متصور نیست.

منبع:Www.Wikipedia.Org


طبقه بندی: معرفی شخصیت ها، 
درباره وبلاگ و امکانات

سلام
در این وبلاگ می توانید اطلاعات زیادی درباره تن تن پیدا کنید.همچنین میتوانید تمام کتابهای تن تن را دانلود کنید.
برای تبادل لینک ابتدا من رو با اسم ☻☺وبلاگ دوست داران تن تن و میلو☻☺ لینک کنید و بعد تو نظرات بنویسید که با چه اسمی لینکتون کنم.کتاب ها هم که برای دانلود گذاشته شده تقریبا همه ی آنها کتابهای انتشارات یونیورسایل است.
ایمیل وبلاگ:tintinmilo@hotmail.com


موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
کدام شخصیت کتابهای تن تن را بیشتر میپسندید؟

نویسندگان
صفحات جانبی
پیوند ها
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

موبایل

فال حافظ

دانلود

خرید اینترنتی