تبلیغات
وبلاگ دوست داران تن تن و میلو - ظهور یک قهرمان
وبلاگ دوست داران تن تن و میلو
....بهترین وبلاگ درباره تن تن در ایران....
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 24 بهمن 1389 توسط محمدرضا غلامی
«تن تن»! اسم عجیبی است، البته نه برای یک قهرمان. خصوصاً که طرف نه یک رزمی کار، کماندو یا حتی جیب بر، بلکه یک خبرنگار باشد! و تازه، وقت کنجکاوی برای رسوا کردن آدم بدهای قصه؛ مدام بزنند توی سرش و بی هوشش کنند، بکنندش توی گونی، دست و پایش را ببندند و بهش بخندند، یا...

بله، «تن تن» نسبت به شخصیت تنها موجود روی زمین که به این اسم شناخته می شود، اسم عجیبی نیست. از همه عجیب تر هم این که همین خصوصیت های ضد قهرمانانه اوست که همه را شیفته خودش کرده. همه، از ژنرال دوگل بگیر تا لابد تویی که داری این را می خوانی!

ضدقهرمان که می گوییم، نه از آن چلمن های دست و پاچلفتی که با ضعف شان «آخی» می طلبند و مظلوم نمایی می کنند. اتفاقاً به وقتش هم چنان زبر و زرنگ می شود که یک صدا برایش هورا می کشیم.

بله، او یک قهرمان واقعی است، فقط عجیب و غیر عادی ترین شان!

 

 ظهور یک قهرمان

وقتی در دهم ژانویه سال 1929 به دنیا آمد، اصلاً شرایط خوبی نداشت؛ مثل پینوکیو نبود که از زیر دست یک «اوسا»ی کهنه کار مثل پدر ژپتو بلند شده باشد. خالقش «هرژه» فقط 22 سال داشت، داشت تازه کشیدن خط های نرم و خوش فرم را یاد می گرفت، یاد می گرفت چطور شخصیت بسازد و چطور خیلی زود فراموشش کند و برود سراغ شخصیت بعدی. مثلاً یک «توتور» نام بدبختی مرده بود تا او متولد شود. اما انگار چیزی در آن دماغ نافرم، آن دهان انگار همواره به تعجب گشوده، آن چشم های ریز و موهای فکلی بود. چیزی که خیلی زود نظر ملت را جلب کرد و به قول معروف از کار استقبال شایانی صورت گرفت.

این شد که هرژه کشیدن تن تن و سگ خوشگل اش «میلو» را ادامه داد. توجه عمومی به حدی بود که از همان مجموعه اول به بعد، برای تن تن مراسم می گرفتند؛ یک هنرپیشه را شبیه تن تن می کردند، با کلی سر و صدا می آوردند دور شهر می چرخاندند که مثلاً تن تن از سفر- ماموریت برگشته!

بعد نوبت به چاپ کتاب رسید و... چرا تعریف می کنیم؟ همه، ماجرای عالم گیر شدن کتاب های تن تن را می دانند. چطور است برویم سراغ کشور خودمان؟

 

 تن تن در ایران

تن تن هیچوقت به تهران یا هیچ کدام از شهرهای دیگر ایران نیامد. یعنی هرژه فرصت نکرد، والا خدا را چه دیدی؟ شاید بعد از اسکاتلند و تبت و کنگو و عربستان، نوبت ایران می شد تا میزبان تن تنی تازه باشد.

خب هرچند خودش نیامد، اما کتاب هایش آمد؛ پیش از انقلاب انتشاراتی «یونیورسال» برداشت و همه کتاب های تن تن را چاپ کرد. البته به جز آخری (تن تن و آلفا آرت) که ارژینالش هم خیلی بعدتر منتشر شد. کیفیت این کتاب ها عالی است. این که می گوییم «است» چون هنوز خیلی ها همان چاپ های قدیم دست شان است و کتاب ها بعد از این همه دست به دست گشتن بین بچه های خانواده و فامیل، آخ نگفته اند! شاید باورتان نشود اما هنوز خیلی ها هستند که دنبال نسخه های آن انتشاراتی می گردند و حاضرند برای به دست آوردن یونیورسالی ها بالای مجموعه و حتی هر تک کتاب، چند برابر پول این چاپ های جدید را بدهند.

انتشاراتی «ونوس» هم چندتایی را منتشر کرد. اما چون ترجمه شان نسبت به رقیب خوب نبود، همان موقع هم کمتر هوادار داشت. الان که هیچ!
طبقه بندی: جالب متفرقه، 
درباره وبلاگ و امکانات

سلام
در این وبلاگ می توانید اطلاعات زیادی درباره تن تن پیدا کنید.همچنین میتوانید تمام کتابهای تن تن را دانلود کنید.
برای تبادل لینک ابتدا من رو با اسم ☻☺وبلاگ دوست داران تن تن و میلو☻☺ لینک کنید و بعد تو نظرات بنویسید که با چه اسمی لینکتون کنم.کتاب ها هم که برای دانلود گذاشته شده تقریبا همه ی آنها کتابهای انتشارات یونیورسایل است.
ایمیل وبلاگ:tintinmilo@hotmail.com


موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
کدام شخصیت کتابهای تن تن را بیشتر میپسندید؟

نویسندگان
صفحات جانبی
پیوند ها
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

موبایل

فال حافظ

دانلود

خرید اینترنتی